Skip to content Skip to footer
o šumadiji

Vinogradarski rejon i vinogorja Šumadije

Blizina glavnog grada Beograda (75 km), aerodroma “Nikola Tesla” (90 km), kulturno-istorijski spomenici, srednjovekovni manastiri, prirodne znamenitosti i retkosti, autentična gastro ponuda, vinogradi i brojne vinarije, vrhunska vina prepoznatljivog kvaliteta i jedinstven “Kraljevski vinski put” čine vinogradarski rejon Šumadija među najvažnijim u Srbiji i veoma atraktivnim, naročito za vinski turizam. Vinogradarski rejon Šumadija definisan je Pravilnikom o rejonizaciji vinogradarskih geografskih proizvodnih područja Srbije („Službeni glasnik RS“, broj 45/2015), tako je određena i granica rejona Šumadija, odnosno oznaka geografskog porekla (oznake kontrolisanog geografskog porekla) „Šumadija“ i detalji vinogradarskog područja. Šumadijski vinogradarski rejon ima površinu od oko 248.282 ha, obuhvata deo brdovitih vinogradarskih terena Šumadije, a obuhvata teritorije opština Aranđelovac, Topola, Smederevska Palanka, Velika Plana, Rača, Lapovo, Batočina, Knić i Grad Kragujevac, od planine Rudnik na zapadu i do reke Velike Morave na istoku. Veći deo rejona prostire se na nadmorskim visinama od 80 m do 400 m, a predeli gde se prostiru vinogorja i gde se nalaze vinogradi uglavnom su na nadmorskim visinama od 150 m do 350 m. Za vinogradarstvo, ova regija pruža odlične mogućnosti, jer ima visok stepen osunčanosti, visoke temperaturne razlike između dana i noći i dobar godišnji raspored padavina. U rejonu Šumadije, prema podacima Udruženja proizvođača vina sa oznakom geografskog porekla Šumadija, članovi udruženja gaje pored stonih, nekoliko autohtonih i većinom internacionalne vinske sorte: 17 belih sorti na ukupno 155 ha pri čemu dominiraju chardonnay i sauvignon blanc, te dve autohtone sorte: smederevka i tamjanika, kao i sortu morava (domaća novostvorena sorta int. sp. hibrid). Od crvenih vinskih sorti, članovi udruženja gaje 16 sorti na ukupno 182,90 ha, a dominantne su: cabernet sauvignon, merlot, muscat hamburg, prokupac, pinot noir i cabernet franc, te dve autohtone sorte: prokupac i tamjanika crna. Detaljan spisak sorti dat je u poglavlju “Sortiment vinove loze u Šumadiji”. U vinogorjima ovog vinogradarskog rejona proizvodnja vina odvija se tradicionalno u okviru malih porodičnih gazdinstava. Šumadijski rejon ima 40 vinarija članica Udruženja, a po standardizovanoj i ujednačenoj proizvodnji vina visokog kvaliteta, kao i po udelu vina sa geografskim poreklom u ukupnoj količini proizvedenog vina, ovaj rejon jedan je od vodećih u Srbiji. Ukupna godišnja proizvodnja vina je 1.202.110 litara od čega je 243.400 litara vina sa geografskim poreklom. U okviru vinogradarskog rejona Šumadija nalazi se četiti vinogorja: Krnjevo, Oplenac, Rača i Kragujevac.

KRNJEVAČKO VINOGORJE nalazi se zapadno od Velike Morave, i severno od Smederevske Palanke i Velike Plane. Vinogrje se prostire na teritoriji opština Smederevska Palanka i Velika Plana. Prema podacima RZS-a, vinogorje ima 224,17 hektara vinograda pretežno vinskih sorti (75,6% ). Vinogradarstvom se bavi 789 gazdinstava na prosečnoj površini vinograda od 0,28 hektara, od kojih većina proizvodi vino za sopstvene potrebe. Vinogorje je prepoznatljivo po visokokvalitetnim crvenim vinima od grožđa sorti merlo, kaberne sovinjon i kaberne fran, odležalih u drvenim sudovima, bela vina su od grožđa sorti šardone, sovinjin beli i morava. Vinarije članice udruženja u Krnjevačkom vinogorju (4): Vinarija Podrum Radovanović* Krnjevo, Vinarija Despotika* Vlaški Do, Vinarija Nikodijević Smedrevska Palanka i Podrum Madžić Selevac.

OPLENAČKO VINOGORJE se nalazi u centralnom delu Šumadije, na pobrđu oko Venčaca, Oplenca i na istočnim padinama planine Rudnik. Vinogrje se prostire na teritoriji opština Topola i Aranđelovac i prema podacima RZS-a najveće je u rejonu Šumadije po broju vinarija i površinama pod vinogradima, ukupno 545,70 hektara. Proizvodnjom grožđa bavi se 1.348 gazdinstava na prosečnoj površini vinograda od 0,4 hektara. Ovo vinogorje se ističe visokokvalitetnim vinima, a potrošači ga najčešće povezuju sa autentičnim i visoko kvalitetnim vinima od grožđa sorti: sovinjon beli, šardone, merlo, kaberne sovinjom i prokupac. Vinarije članice udruženja u Oplenačkom vinogorju (30): Kraljevska Vinarija* – Zadužbina kralja Petra I Karađorđevića Topola, Vinarija Simić Topola, Vinarija Predojević Topola, Vinarija Štit selo Topola, Vinarija Vinoilić selo Topola, Vinarija Aleksandrović* Vinča, Vinarija Arsenijević* Vinča, Vinarija Plavi Perun Vinča, Vinarija Pirg Donja Šatornja, Vinarija Aberdar Donja Šatornja, Vinarija Grow line Božurnja, Vinarija 27 Ovsište, Vinarija DeLena* Lipovac, Vinarija Djoković Lipovac, Chateau Prince Lipovac, Vinarija Zmajevac* Lipovac, Vinarja Draganić Lipovac, Vinarija Savić Lipovac, Vinarija Milivojević Lipovac, Vinarija Koreni 1934 Lipovac, Vinarija Dika Lipovac, Vinarija Mihailović Krćevac, Vinarija Veličković* Banja, Vinarija Trilogija Banja, Vinarija Vladimir* Banja, Vinarija Venčac – Legat 1903 Banja, Vinarija Tarpoš Vrbica, Vinarija Matijašević vinogradi Orašac, Vinarija Blagojević Kopljare i Vinarija Eden Ranilović koja je trenutno van rejona

RAČANSKO VINOGORJE nalazi se u pobrđu sa leve strane reke Velike Morave, od Miloševa na jugu, do Velike Plane i reke Jasenice na severu. Vinogrje se prostire na teritoriji opština Rača i Velika Plana. Prema podacima RZS-a u okviru vinogorja, pod vinogradima je 163,89 hektara. Vinske sorte su zastupljenije od stonih sorti. Proizvodnjom grožđa bavi se 1.301 gazdinstvo. U ovom vinogorju proizvođači proizvode vino uglavnom za sopstvene potrebe. Vinarije članice udruženja su: Vinarija Ambelos Manastir Koporin Velika Plana, Vinarija Vidoje Rača i Pure Fruit Đurđevo.

KRAGUJEVAČKO VINOGORJE obuhvata terene oko grada Kragujevca, područje Gruže zapadno od Kragujevca na jugoistočnim padinama Rudnika i severnim padinama Gledićkih planina. Vinogrje se prostire na teritoriji grada Kragujevca i opština Batočina i Knić. Na osnovu podataka RZS-a, Kragujevačko vinogorje ima 135,41 hektara vinograda. Vinogradarstvom se bave 1.004 poljoprivredna gazdinstva na prosečnoj površini vinograda od 0,14 hektara. Vinogorje je pretežno pod zasadima vinskih sorti. Jedino je vinogorje u rejonu koje ima i svoju oazu, to je vinogradarska oaza Grošnica. Vinarije članice udruženja u Kragujevačkom vinogorju (3): Podrum Stari Hrast* Žirovnica, Vinarija Art Wine* Grošnica, Vinarija Katanić Kamenica. [*Proizvođači vina sa oznakom geografskog porekla “Šumadija”]

vinski turizam

Šumadija se izdvaja po bogatoj kulturnoj baštini

Doživite vino i hranu na potpuno nov način.

be our guest

Discover the Southern Flavors Within Our Wines

Saša Novaković

Udruženje će raditi na tome da se ukaže stručna pomoć novim i neafirmisinim proizvođačima iz našeg rejona kako bi ostali na vrhu kvaliteta srpskih vina. Pomoćićemo članovima Udruženja na ostvarivanju prava na subvencije u okviru postojeće Strategije razvoja, a uz stručnu pomoć kod podizanja novih zasada planiramo i predavanja iz oblasti vinogradarstva i proizvodnje vina.

Saša Novaković

Predsednik Udruženja vinara Šumadije